Artykuły

Kiedy ząb wymaga leczenia kanałowego?

Kiedy ząb wymaga leczenia kanałowego?

Do leczenia kanałowego dochodzi w następstwie zapalenia miazgi. 

Zapalenie miazgi jest odczuwalne jako silny ból zęba, który nie ma wyraźnej przyczyny, np. nie występuje w czasie jedzenia lub picia zimnych napojów. Po kilku dniach ból ustępuje samoistnie, jednak bez leczenia może mieć poważne konsekwencje w postaci obrzęku, ropnia. Wówczas chory ząb musi zostać usunięty. Rozpoczęcie leczenia kanałowego odpowiednio wcześnie pozwala wyleczyć i zachować ząb.

Zapalenie miazgi może powstać na skutek długo nieleczonej próchnicy pierwotnej bądź wtórnej (na skutek nieszczelnego wypełnienia) lub w konsekwencji urazu zęba, np. jego wstrząsu lub złamania.

Dlaczego leczymy ząb kanałowo?

W celu zachowania zęba i prawidłowej funkcji całego zgryzu. Usunięcie któregokolwiek zęba powoduje, że pozostałe zęby przesuwają się, przechylają, zmieniają pozycje względem siebie, co może doprowadzić do poważnych wad całego zgryzu, bóli mięśni i głowy. 

Jak leczymy zęby kanałowo w Esdentii?

W naszym gabinecie leczymy bez bólu – używamy najlepszych środków znieczulających dostępnych na rynku. Specjaliści Esdentia korzystają z najnowocześniejszych metod. Leczenie odbywa się pod osłoną koferdamu, czyli specjalnej gumy izolującej pole zabiegowe od bakterii i śliny.

Leczenie zaczynamy od usunięcia zainfekowanej miazgi. Następnie opracowujemy kanał maszynowymi narzędziami rotacyjnymi. Na koniec stosujemy szczelne wypełnienie kanału metodą tzw. gutaperki na ciepło. Cały zabieg jest wykonany w powiększeniu, dzięki czemu lekarz dokładnie widzi leczony ząb. 

Jeśli w trakcie zabiegu lekarz natrafi na trudności w opracowaniu kanału, posługuje się zdjęciem punktowym lub tomografią komputerową (trójwymiarowym obrazem). Usługi te wykonujemy na miejscu.