Artykuły

Profesjonalna higienizacja jamy ustnej w naszej klinice!

Profesjonalna higienizacja jamy ustnej w naszej klinice!

Codzienna higiena jamy ustnej jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na kondycję i wygląd naszych zębów. Niestety zwykłe, domowe zabiegi pielęgnacyjne w długofalowym działaniu nie są wystarczające. Warto więc skorzystać z pomocy doświadczonego stomatologa i skorzystać z oferty profesjonalnej higienizacji jamy ustnej z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu i środków dentystycznych.

Powszechnie wiadomo, że prawidłowa higiena jamy ustnej jest kluczem do zdrowego i pięknego uśmiechu. Codziennie na naszych zębach gromadzi się płytka bakteryjna, która przy nieodpowiednim czyszczeniu nie jest poprawnie usuwana. Nieusunięta płytka nazębna w zaledwie kilka godzin mineralizuje się i przekształca w kamień nazębny. To właśnie w kamieniu żyją bakterie, które są przyczyną rozwoju próchnicy, a także w dużej mierze przyczyniają się do nieświeżości oddechu. Kamień odkłada się nie tylko na zębach, ale także pod linią dziąseł w tak zwanych kieszonkach dziąsłowych. Nie usuwany regularnie prowadzi do poważnych chorób przyzębia takich jak np. paradontoza, której skutkiem może być nawet utrata zębów.

Sposobem na uniknięcie tych przykrych konsekwencji jest przyjęcie odpowiednich nawyków higienicznych i regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym. Profesjonalna higienizacja dentystyczna składa się z kilku etapów.

Jednym z zabiegów przeprowadzanym podczas profesjonalnej higienizacji jest skaling, czyli usunięcie kamienia nazębnego nagromadzonego na zębach, w przestrzeniach międzyzębowych i okolicy dziąseł. Zabieg ten przeprowadzany jest przy użyciu nowoczesnych skalerów, które rozbijają strukturę kamienia bez naruszenia szkliwa. Może być wykonywany zarówno naddziąsłowo, jak i poddziąsłowo, jednak ta druga opcja jest bardziej skomplikowanym procesem i wymaga użycia specjalistycznego sprzętu.

Kolejnym zabiegiem pielęgnacyjnym wykonywanym w naszej klinice jest piaskowanie. Polega ono na oczyszczeniu zębów z nagromadzonego osadu przy użyciu specjalnej piaskarki, która za pomocą mieszanki wody, powietrza i piasku stomatologicznego usuwa go. Piasek stomatologiczny to mieszanka substancji, które są na tyle twarde, by zlikwidować osad, jednak na tyle delikatne, by nie powodować uszkodzeń szkliwa. W dużej mierze jego głównym składnikiem jest wodorowęglan sodu, czyli soda oczyszczona.

W naszej klinice wykonujemy także zabiegi fluoryzacji i polerowania zębów. Zabieg polerowania polega na usunięciu pozostałości osadów i nalotów, które mogły zostać po zabiegach skalingu, czy piaskowania. Przypomina on szczotkowanie zębów, jednak z użyciem specjalistycznych past polerskich, które pomagają osiągnąć gładką powierzchnię zębów. Gładka powierzchnia skutecznie zatrzymuje osady i zanieczyszczenia przed osadzaniem się na zębach.

Fluoryzacja polega na pokryciu powierzchni zębów fluorem. Pierwiastek ten wzmacnia szkliwo, uodparnia je na działanie bakterii i chroni przed szkodliwym działaniem kwasów. Fluor hamuje również rozwój bakterii i tworzy skuteczną barierę zabezpieczającą przed osadem i kamieniem nazębnym.

Regularna i poprawna higieny jamy ustnej jest niezbędna do zachowania pięknego i zdrowego uśmiechu. Warto więc dbać o zdrowie swoich zęby i korzystać z profesjonalnej pomocy doświadczonych ekspertów od uśmiechów w naszej klinice. Zapraszamy do zapisów.