Artykuły

Czy prześwietlenie zęba może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie?

Czy prześwietlenie zęba może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie?

Badania RTG pozwalają na szybką i prawidłową diagnozę wielu przypadków stomatologicznych, co przekłada się na skuteczniejsze i szybsze leczenie. Nic więc dziwnego, że wielu stomatologów zaczyna swoje działanie właśnie od zlecenia tego badania. Chociaż jest ono powszechne i bardzo prozaiczne u wielu pacjentów wzbudza wiele niesłusznych obaw i wątpliwości.

Największym niepokojem, z jakim spotykamy się u naszych pacjentów, jest strach przed wykorzystywanym w badaniu RTG promieniowaniem rentgenowskim. Warto więc zapamiętać, że w tym przypadku jego ilość jest na tyle niska, że procedura jest w pełni bezpieczna i nie wywołuje żadnych powikłań, szczególnie gdy wykonywana jest przez eksperta.

Prześwietlenie zęba (obraz RTG) w pełni obrazuje stan tkanek kostnych jamy ustnej, a także dostarcza informacji dla stomatologa na temat budowy, struktury, czy ilości kanałów korzeniowych zęba. Badanie to jest szczególnie istotnie podczas zabiegów z zakresu endodoncji, ponieważ pozwala dokładnie zlokalizować, a następnie precyzyjnie oczyścić wszystkie zainfekowane miejsca. Obraz RTG pozwala także wykryć niewidoczne gołym okiem skupiska próchnicy, a także w pełnej formie (pantomogram) na przedstawienie łuków zębowych, tkanki kostnej, a nawet zatok, czy stawów żuchwowych.

Prawdą jest, że duże skupienia promieniowania rendgenowskiego są niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia, jednak w przypadku nowoczesnych aparatów i profesjonalnemu podejściu do przeprowadzanych badań, wszelkie ryzyko z nimi związane jest całkowicie zniwelowane. Dodatkowo przed badaniem, przeprowadzamy obszerny wywiad medyczny z pacjentem i udzielamy szczegółowych instrukcji.

Tak jak w przypadku innych badań z wykorzystaniem RTG, tak przy wykonywaniu zdjęć rentgenowskich zęba występują pewne ograniczenia i przeciwwskazania do jego wykonania. RTG zęba zalecane jest nie tylko podczas leczenia stomatologicznego, ale także profilaktycznie raz na dwa lata. U niektórych osób z grup ryzyka, jak np. u palaczy – badanie profilaktyczne powinno zostać wykonane przynajmniej raz rocznie. Aby zachować pełne bezpieczeństwo i uniknąć komplikacji, które mogą odczuwać np. osoby cierpiące na osłabienia układu odpornościowego, badanie RTG nie powinno by przeprowadzane częściej niż 2-5 razy w roku.

Kolejnym przeciwwskazaniem do wykonania badania RTG zęba może być ciąża. Chociaż dawka promieniowania jest naprawdę niewielka, w przypadku kobiet w ciąży zachowujemy najwyższe środki ostrożności. Podczas tego wyjątkowego czasu w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian, dlatego też prześwietlenia zębów stosujemy w ostateczności, stosując dodatkowe środki ostrożności.

Dużym atutem tej metody diagnostycznej w stomatologii jest fakt, że prześwietlenie trwa zaledwie kilka minut, jest w pełni bezbolesne i daje precyzyjny, jasny obraz dla lekarza stomatologa niemal natychmiastowo. W naszej klinice wykonujemy badania RTG przy użyciu nowoczesnej technologii i działamy w pełnej zgodzie ze wszystkim normami bezpieczeństwa. Nad badaniami czuwa nasza ekspertka, technik elektroradiolog Agata Pasternak. Zapraszamy do zapisów!