Artykuły

Erozja szkliwa, czym jest i dlaczego powstaje?

Erozja szkliwa, czym jest i dlaczego powstaje?

Utrata tkanek twardych zębów wskutek działania niekorzystnych substancji takich jak szkodliwe kwasy dostarczane w pożywieniu, czy z powodu chorób ogólnoustrojowych nazywana jest erozją szkliwa.

Największe zagrożenie stanowi erozja kwasowa, ponieważ dotyczy prawie 30% naszych pacjentów. Kwasy zawarte w pożywieniu powodują zmiany w strukturze chemicznej tkanek zębów, które doprowadzają do ich rozpuszczenia i w efekcie do zanikania. Proces przebiega powoli, jednak zaniedbane braki mogą prowadzić do poważnych uszkodzeń szkliwa, a w skrajnych przypadkach do uszkodzeń zębiny.

Erozja szkliwa wywoływana jest głównie przez czynniki zewnętrzne, które bezpośrednio wiążą się z naszą dietą, jednak może być także wynikiem chorób. Najbardziej narażone na nią są osoby, które w swojej codziennej diecie nie stronią od produktów z niskim pH (niższym niż pH szkliwa), są to między innymi: kwaśne owoce, napoje gazowane, świeże soki, alkohol. Chociaż ewolucyjnie posiadamy pewne zabezpieczenie przed erozją (ślina), w przypadku nadwyżki kwasów nie jesteśmy w stanie zniwelować tak dużej ich ilości. Wynikiem tego jest ciągle odnawianie zakwaszenie jamy ustnej, co w efekcie prowadzi do uszkodzeń struktury chemicznej naszych zębów. Ubytki powstające na powierzchni zębów najczęściej mają kształt płaskich dysków. Najczęściej można zaobserwować je na powierzchni zębów bocznych, a także przednich.

Erozja może także być następstwem wielu chorób takich jak np. refluks żołądkowo-przełykowy, cukrzyca, bulimia, anoreksja, a także wiele chorób psychicznych. Zmiany szkliwa obserwowalne są również u alkoholików i nałogowych palaczy.

Ponieważ szkliwo w dużej mierze odpowiedzialne jest za ochronę naszych zębów, wszelkie jego uszkodzenia wiążą się z nieprzyjemnymi konsekwencjami. Na skutek erozji szkliwa zęby stają się bardziej żółte (zębina staje się bardziej widoczna), brzegi zębów stają się przezroczyste na skutek tzw. przezierności zęba, a w skrajnych przypadkach, przy zaawansowanej erozji, mogą formować się pęknięcia i ubytki. Zęby stają się także bardziej wrażliwe na zmiany temperatury, które mogą powodować silne, ostre reakcje bólowe w kontakcie z zimnymi lub ciepłymi napojami i pokarmami.

Chociaż zmiany wywołane erozją są stałe, możemy skutecznie zapobiegać jej występowaniu. W przypadku gdy jest ona wynikiem innych chorób, niezwłocznie należy skontaktować się z lekarzem i podjąć odpowiednie leczenie. Natomiast w przypadku kwasowych zmian najważniejsze będzie wyrobienie odpowiednich nawyków dotyczących diety i higieny jamy ustnej.

Powstałe ubytki są zmianami nieodwracalnymi, jednak można skutecznie je zamaskować. Idealnie sprawdzą się wykonywane w naszym gabinecie korony protetyczny, wysokoestetyczne wypełnienia kompozytowe, a także licówki. Szukasz skutecznej pomocy? Zapraszamy do zapisów.