Artykuły

Czym zajmuje się periodontologia i kiedy udać się do specjalisty w tej dziedzinie?

Czym zajmuje się periodontologia i kiedy udać się do specjalisty w tej dziedzinie?

Objawy takie jak obniżone szyjki zębów powodujące zaczerwienienie, obrzęk oraz tkliwość, a także pojawiające się podczas szczotkowania lub spożywania twardych posiłków krwawienie z dziąseł to jedne z głównych objawów chorób przyzębia.

Zęby stają się także wrażliwe na skrajne temperatury i reagują ostrym bólem podczas kontaktu z ciepłymi lub zimnym pokarmami oraz napojami, a nawet, w skrajnych przypadkach, z powietrzem. Takie objawy wiążą się z koniecznością wizyty w gabinecie stomatologicznym. Nieleczone zapalania przyzębia mogą skutkować poważnymi konsekwencjami takimi jak przewlekła paradontoza, prowadząca do utraty zębów, a także następującymi infekcjami i powikłaniami ogólnoustrojowymi.

Leczenie periodontologiczne w przypadku chorób przyzębia

Periodontologia to dział stomatologii, który zajmuje się leczeniem i profilaktyką chorób przyzębia, skupiając się na stabilizowaniu i chronieniu tkanek dziąseł i jamy ustnej. Stomatolog specjalizujący w leczeniu periodontologicznym jest właściwym wyborem dla wszystkich tych, którzy zaobserwowali u siebie objawy charakterystyczne dla chorób przyzębia takich jak na przykład krwawienie z dziąseł. Będzie on w stanie odpowiednio zdiagnozować chorobę, określić stan jej zaawansowania i dobrać właściwe metody leczenia, przynosząc długotrwałą ulgę w dolegliwościach bólowych.

Podczas leczenia tkanek przyzębia należy skupić się przede wszystkim na skrupulatnej diagnozie i działaniu zapobiegawczym. Nieleczone zapalenia przyzębia prowadzą do poważnych infekcji bakteryjnych, a nawet do utraty zębów oraz wielu innych poważnych następstw.

Leczenie chorób przyzębia w dużej mierze opiera się o diagnozę, która pomaga lekarzowi na wdrożenie skutecznych metod leczenia. W związku z tym, specjalista-periodontolog, rozpoczyna od zebrania obszernego wywiadu od pacjenta, który ma na celu dostarczenia kluczowych informacji takich jak nawyki dotyczące higieny jamy ustnej, diety, stosowanych używek czy ogólnego stanu zdrowia oraz chorób ogólnoustrojowy, współistniejących, takich jak na przykład cukrzyca. Następnie wywiad uzupełniany jest o szereg specjalistycznych badań takich jak ocena poziomu kości, czy głębokości szczelin dziąseł. Koniecznie może być także wykonanie zdjęcia RTG lub tomografu komputerowego jamy ustnej.

Oprócz zwalczania chorób przyzębia stomatolog-periodontolog ma na celu uświadomienie pacjenta i wskazanie metod, które pomogą uniknąć ich przykrych konsekwencji. Lekarz pomoże dobrać odpowiednie produkty, a także poinstruuje i zademonstruje jak poprawnie dbać o kondycje dziąseł i tkanek jamy ustnej. Wyrobienie odpowiednich nawyków higienicznych jest kluczowym elementem działania periodontologicznego i gwarantuje skuteczne zapobieganie rozwojowi chorób przyzębia.