Artykuły

Zęby mleczne i ich wpływ na zdrowie jamy ustnej

Zęby mleczne i ich wpływ na zdrowie jamy ustnej

Nie jest tajemnicą fakt, że stomatologia i wszystkie jej działy są naszą pasją, dlatego chętnie dzielimy się naszą wiedzą z pacjentami. Dzięki temu jesteśmy w stanie szerzyć świadomość i prawidłowe nawyki związane z higieną i profilaktyką jamy ustnej. Takie praktyki warto także przyjąć w stosunku do naszych pociech, bo chociaż zęby mleczne (w stomatologii określane zębami pierwotnymi) nie są na zawsze, a ich specyficzna fizjologia wymaga specjalistycznego podejścia i traktowania.

Zęby wtórne różnią się rozmiarem i liczbą, dzięki czemu są w stanie lepiej dopasować się do rozwijających się kości czaszki naszego dziecka. Nie jest to jednak jedyna różnica pomiędzy nimi a zębami wtórnymi (stałymi). Zęby mleczne charakteryzują się bowiem inną budową. Ich szkliwo i zębina (główny budulec korony zęba) są znacznie cieńsze. Dysproporcja ta wynika przede wszystkim z krótszego okresu rozwoju zębów mlecznych, co skutkuje zredukowanym czasem budowy tkanek twardych. Wiąże się to także z zupełnie innym stopniem zmineralizowania zębów mlecznych, które aż do 20% są bardziej podatne na wystąpienie próchnicy, która także rozwija się znacznie szybciej niż w przypadku zębów stałych. Potocznie nazywane mleczaki wyróżniają się również swoją barwą. Są one bowiem znacznie jaśniejsze (bielsze) niż zęby stałe. Wynika to ze specyficznej budowy ich szkliwa, które przez zmniejszoną mineralizacje jest bardziej matowe i jaśniejsze.

Co ciekawe proces wymiany zębów mlecznych przez stałe rozpoczyna się na długo przed ich fizyczną zmianą. Spowodowane jest to długim okresem resorpcji korzenia (zanikania korzenia) zębów mlecznych, który może trwać nawet 4 lata! Proces ten przebiega bezobjawowo i prowadzi do rozchwiania zęba mlecznego, który następnie zostaje zastąpiony przez stałego.

Z uwagi na skłonność zębów mlecznych do szybkiego rozwoju próchnicy, nie warto lekceważyć ich leczenia. Zaawansowana próchnica cechuje się rozprzestrzenieniem stanu zapalnego nie tylko w obrębie zęba, ale także jego korzenia, a także otaczającej go kości. Stan ten nazywany jest zapaleniem tkanek okołowierzchołkowych. Gdy dojdzie do niego w przypadku zęba mlecznego, zlekceważenie tego stanu może spowodować uszkodzenia zawiązka zęba stałego. Defekt spowodowany próchnicą zęba mlecznego w zębie stałym nazywany jest zębem Turnera.