Artykuły

Ukruszony ząb – co zrobić?

Ukruszony ząb – co zrobić?

Zdrowe, białe zęby bez wątpienia dodają pewności siebie i pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie, jednak nie każdy może cieszyć się pięknym i pełnym uśmiechem, gdyż ukruszony ząb to bardzo częsty powód wizyty w gabinecie stomatologicznym. Przyczyn może być wiele, dlatego warto poznać wszystkie z nich, jeszcze przed odwiedzeniem stomatologa.

Kwasowa erozja szkliwa – na czym polega?

Kwasowa erozja szkliwa bardzo szybko pogarsza stan zdrowych zębów, dlatego warto jak najszybciej zareagować, aby uniknąć poważnych problemów występujących w jamie ustnej. Demineralizacja wiąże się z utratą tkanek twardych na skutek długotrwałego działania kwasów dostarczanych ze spożywanymi posiłkami. Najwięcej z nich znajduje się w owocach cytrusowych, sokach owocowych i w niektórych warzywach.

Procesy remineralizacji mogą być również przyczyną wewnątrzpochodnych czynników, do których należą różnego rodzaju choroby. Zalicza się do nich bulimię, anoreksję, cukrzycę, refluks, kserostomię czy zaburzenia psychiczne. Na skutek kwasowej erozji zachodzącej w jamie ustnej zęby stają się coraz słabsze, przez co znacznie bardziej narażone na urazy.

Jak naprawić ukruszony ząb?

Kruszący się ząb lub zupełnie złamany można odbudować. W tym celu należy udać się do stomatologa, który zaproponuje najlepsze rozwiązanie. Jeśli nie występuje ból, a ukruszony fragment jest niewielki, to najczęściej pacjent może zadecydować, w jaki sposób go naprawić. Niekiedy wystarczy lekkie wygładzenie powierzchni lub poddanie się kosmetycznej korekcji.

W niektórych przypadkach należy liczyć się z koniecznością usunięcia zęba i jego kompleksową odbudową za pomocą korony lub implantu.

Jak zapobiegać kruszeniu się zębów – odpowiednia pielęgnacja jamy ustnej to podstawa

Niezależnie od tego, czy masz słabe, czy zdrowe zęby, zawsze niezwykle istotne jest prawidłowe dbanie o higienę jamy ustnej. Profilaktyka powinna obejmować regularne wizyty u stomatologa oraz staranne szczotkowanie zębów rano, wieczorem i po posiłku. Warto także stosować suplementy diety, w składzie których znajduje się witamina C, witamina D i wapń.

Doskonałym rozwiązaniem jest także wprowadzenie zmian w codziennej diecie. Spożywanie wysokiej jakości składników odżywczych pozytywnie wpłynie zarówno na stan uzębienia, jak i na funkcjonowanie całego organizmu. Idealnym wyborem będą suszone owoce dzikiej róży, tłuste ryby, nać pietruszki, zielona herbata, żółty ser, orzechy i migdały, wątróbka, otręby pszenne oraz soja.

Stomatologia zachowawcza, oferowana na szeroką skalę w gabinetach dentystycznych, z pewnością pomoże rozwiązać problem kruchych i łamiących się zębów. Z tego względu warto zwrócić się o pomoc i radę do specjalistów. Odpowiednia profilaktyka i staranne dbanie o zdrowie jamy ustnej są kluczowe w zapobieganiu kruszeniu się zębów. Regularne wizyty u stomatologa, właściwa higiena jamy ustnej oraz zdrowa dieta mogą pomóc utrzymać zęby w dobrym stanie. Pamiętajmy, że piękny uśmiech to nie tylko kwestia estetyki, ale także zdrowia.