Artykuły

Choroba okluzyjna: Jak poprawić zdrowie swojego uśmiechu?

Choroba okluzyjna: Jak poprawić zdrowie swojego uśmiechu?

Choroba okluzyjna, znana również jako nieprawidłowa okluzja, to schorzenie, które może powodować wiele nieprzyjemnych dolegliwości związanych z zębami. Objawami tej choroby mogą być m.in. bóle zębów i mięśni twarzy, bóle głowy, nadwrażliwość zębów, zmęczenie mięśni twarzy, rozchwianie zębów czy zgrzytanie zębami w nocy. Jeśli zauważasz u siebie takie objawy, nie powinieneś ich bagatelizować i udać się do stomatologa.

Czym jest okluzja w stomatologii?

Okluzja stomatologiczna to termin, który odnosi się do relacji pomiędzy zębami górnymi i dolnymi podczas zagryzania. Gdy zęby stykają się ze sobą w prawidłowy sposób, mówimy o prawidłowej okluzji. Jest to kluczowe dla właściwego funkcjonowania układu stomatologicznego, a także zapobiegania urazom zębów i przyzębia.

Natomiast zaburzenia okluzji, czyli nieprawidłowe stykanie się zębów szczęki i żuchwy, określane są jako choroba okluzyjna. Jeśli nie jest leczona, może prowadzić do znacznej destrukcji, a nawet utraty zębów.

Przyczyny choroby okluzyjnej

Istnieje wiele przyczyn choroby okluzyjnej, wśród których możemy wymienić:

 1. Wrodzone wady zgryzu: Niektóre osoby mogą mieć wrodzone zaburzenia zgryzu, które prowadzą do choroby okluzyjnej.
 2. Zmiany w zgryzie w wyniku utraty zębów: Brak jednego lub kilku zębów może wpłynąć na równowagę zgryzu i spowodować chorobę okluzyjną.
 3. Nieprawidłowe wypełnienia stomatologiczne: Niewłaściwie wykonane wypełnienia mogą wpłynąć na układ zgryzowy.
 4. Nieprawidłowe wyrzynanie się ósemek (zębów mądrości): Zęby mądrości, jeśli nie wyrastają prawidłowo, mogą zakłócić równowagę zgryzu.
 5. Choroby przyzębia: Choroby dziąseł i przyzębia, takie jak choroba paradontalna, mogą wpływać na zgryz.
 6. Złe nawyki: Zgrzytanie zębami, zaciskanie szczęki czy nadmierne żucie gumy to przykłady złych nawyków, które mogą prowadzić do problemów z okluzją.
 7. Uszkodzenia zębów: Uszkodzenia wpływające na pozycję zębów względem zębów sąsiadujących mogą zakłócić zgryz.
 8. U małych dzieci: Długotrwałe używanie smoczka lub ssanie kciuka może wpłynąć na rozwój zgryzu i zwiększyć ryzyko choroby okluzyjnej.

Przebieg leczenia nieprawidłowej okluzji zębów

Leczenie choroby okluzyjnej ma na celu przywrócenie prawidłowego stykania się zębów górnych i dolnych. Zazwyczaj wymaga ono zaangażowania zespołu specjalistów z różnych dziedzin stomatologii, co sprawia, że leczenie często przyjmuje charakter wielokierunkowy.

Przebieg leczenia jest indywidualny i uzależniony od przyczyny i stopnia problemu. Może obejmować:

 1. Korektę wypełnień i uzupełnień protetycznych: W przypadku ubytków w zębach konieczne jest ich uzupełnienie za pomocą plomb, wkładów koronowych lub mostów.
 2. Odbudowę brakujących zębów: Braki w uzębieniu można odbudować, co pomoże w przywróceniu prawidłowej okluzji.
 3. Ekwilibrację: Ten zabieg polega na delikatnym szlifowaniu zębów w celu poprawy ich ułożenia.
 4. Leczenie chorób przyzębia: W przypadku, gdy nieprawidłowa okluzja jest wynikiem chorób przyzębia, konieczne jest leczenie tych schorzeń.
 5. Stosowanie nakładek lub aparatów ortodontycznych: Nakładki i aparaty ortodontyczne pomagają korygować przesunięcia zębów i ustawiać je we właściwej pozycji.
 6. Korektę zgryzu poprzez rekonstrukcję protetyczną lub chirurgiczną: W przypadku poważnych zaburzeń okluzji może być konieczna zmiana wysokości zgryzu za pomocą rekonstrukcji protetycznej lub chirurgicznej.
 7. Terapię zachowawczą: W niektórych przypadkach mogą być stosowane ćwiczenia rozluźniające mięśnie żuchwy i twarzy oraz zmiana szkodliwych nawyków.

Koszty leczenia choroby okluzyjnej

Koszt leczenia choroby okluzyjnej jest uzależniony od wielu czynników, takich jak przyczyna problemu, stopień zaawansowania schorzenia oraz wybrane metody terapii. Leczenie tego typu schorzenia jest zazwyczaj długotrwałe i wymaga regularnych wizyt u stomatologa.