Artykuły

Lakowanie zębów – sposób na ochronę uśmiechu Twojego dziecka

Lakowanie zębów – sposób na ochronę uśmiechu Twojego dziecka

Każdy rodzic marzy o pięknym i zdrowym uśmiechu swojego dziecka. Utrzymanie zębów mlecznych w doskonałej kondycji stanowi jednak wyzwanie ze względu na ich słabe zmineralizowanie, co sprzyja rozwojowi próchnicy. W odpowiedzi na to wyzwanie, pojawia się metoda ochrony uśmiechu dzieci – lakowanie. Ten szybki, bezbolesny zabieg ma na celu wzmocnienie szkliwa i zabezpieczenie przed działaniem kwasów bakteryjnych.

Czym jest zabieg lakowania zębów?

Lakowanie to procedura, która polega na wzmocnieniu powierzchni żującej zębów poprzez nałożenie specjalistycznego laku szczelinowego. Ten przezroczysty kompozyt wygładza bruzdy anatomiczne i szczeliny na zębach. Eliminuje to miejsca, gdzie mogą gromadzić się trudne do usunięcia osady, sprzyjające rozwojowi bakterii.

Przed wykonaniem lakowania, stomatolog dokładnie ocenia stan zębów, wykonując zabieg jedynie na całkowicie zdrowych zębach. Procedura rozpoczyna się od oczyszczenia zębów z płytki nazębnej, a następnie ich osuszenia i zabezpieczenia przed śliną. Następnie przygotowuje się szkliwo za pomocą wytrawiacza do aplikacji laku. Po aplikacji, lak utwardzany jest światłem, a lekarz sprawdza, czy nie wpływa negatywnie na zwarcie zębów. Po zakończonym zabiegu, zaleca się regularne wizyty kontrolne co 6 miesięcy.

Kiedy przeprowadzić lakowanie?

Lakowanie zaleca się od 6 miesiąca po wyrżnięciu się zębów do maksymalnie czwartego roku życia. Specjaliści podkreślają, że lakowanie zębów mlecznych powinno odbywać się w wieku 2-3 lat, a w przypadku zębów stałych, w przedziale od 5 do 11 lat. Zabieg nie może być przeprowadzony w przypadku rozległych zmian próchnicowych, gdyż może pogłębiać ubytki i utrudniać ich wykrycie. Ponadto, nie stosuje się go na zębach o płaskich powierzchniach żujących oraz na zębach startych lub nie w pełni wyrżniętych.

Skuteczność zabiegu

Lakowanie zębów jest uznawane za najskuteczniejszą metodę profilaktyki zmian próchnicowych u dzieci. Jednakże, skuteczność zabiegu zależy w dużej mierze od współpracy lekarza z dzieckiem. Regularne wizyty kontrolne oraz współpraca z doświadczonym lekarzem dentystą są kluczowe dla utrzymania pięknego i zdrowego uśmiechu najmłodszych pacjentów.