Artykuły

Licówki czy korony zębowe – które rozwiązanie wybrać?

Licówki czy korony zębowe – które rozwiązanie wybrać?

Licówki i korony zębowe to dwa popularne rozwiązania, które pomagają przywrócić pacjentom piękny uśmiech. Chociaż obie opcje mają ten sam cel, różnią się zakresem działania i stopniem inwazyjności, co determinuje ich zastosowanie w różnych przypadkach.

Licówki – delikatna poprawa estetyki

Licówki to cienkie nakładki, które stanowią skuteczne rozwiązanie dla osób, które chcą poprawić niewielkie wady estetyczne swoich zębów. Przebarwienia, drobne nierówności czy minimalne uszkodzenia są problemami, które można doskonale skorygować za pomocą licówek. Proces polega na minimalnym oszlifowaniu przedniej powierzchni zęba, aby umożliwić precyzyjne dopasowanie licówki. Dzięki temu pacjent zyskuje naturalnie wyglądający uśmiech bez konieczności poddawania się bardziej inwazyjnym zabiegom.

Warto zaznaczyć, że licówki są idealne dla osób, które pragną szybkiego i skutecznego poprawienia wyglądu swoich zębów bez konieczności ingerencji w ich strukturę.

Korony zębowe – pełna odbudowa i ochrona

Korony zębowe różnią się od licówek zarówno pod względem zastosowania, jak i stopnia inwazyjności. Mają na celu odbudowanie i ochronę zniszczonego lub osłabionego zęba. Stosowane są w przypadkach poważniejszych uszkodzeń, które wymagają kompleksowej interwencji.

Proces zakłada większe oszlifowanie zęba, co pozwala na umieszczenie korony, która doskonale zabezpiecza go przed dalszymi uszkodzeniami. Korony są niezwykle trwałe i odporne, co sprawia, że są doskonałym rozwiązaniem w przypadku zębów poddawanych większym obciążeniom.

Wybór między licówkami a koronami

Ostateczna decyzja między licówkami a koronami zębowymi zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta oraz oceny lekarza stomatologa. W przypadku niewielkich estetycznych niedoskonałości licówki mogą stanowić idealne rozwiązanie, zapewniając szybką i skuteczną poprawę wyglądu zębów. Natomiast w sytuacjach poważniejszych uszkodzeń, korony zębowe stanowią kompleksowe rozwiązanie, przywracając pełną funkcjonalność i estetykę uzębienia.

Ważne jest, aby pacjent konsultował się z doświadczonym lekarzem stomatologiem, który dokładnie oceni stan jamy ustnej i dobierze odpowiednią opcję leczenia.

Zarówno licówki, jak i korony zębowe są skutecznymi metodami poprawy wyglądu zębów, dostosowanymi do różnych przypadków. Kluczową rolę odgrywa współpraca pacjenta z lekarzem stomatologiem, który dobierze najbardziej adekwatne rozwiązanie, zapewniając piękny uśmiech na długie lata.