Artykuły

Kwasowa erozja szkliwa –  przyczyny, objawy i skutki

Kwasowa erozja szkliwa –  przyczyny, objawy i skutki

Kwasowa erozja szkliwa jest procesem, który może prowadzić do poważnych uszkodzeń zębów, mającym swoje źródło w kontaktach z kwasami zarówno pochodzenia zewnętrznego, jak i wewnętrznego. Choć nie zawsze jest oczywista na pierwszy rzut oka, jej skutki mogą być dotkliwe dla zdrowia jamy ustnej.

Przyczyny kwasowej erozji szkliwa

Kwasowa erozja szkliwa nie jest spowodowana czynnikami mechanicznymi ani działaniem bakterii. Wynika z kontaktu z kwasami, które mogą mieć różne źródła. Spożywanie napojów i pokarmów zawierających kwasy, czy nadmiernej ilości napoi gazowanych, może prowadzić do rozwoju erozji szkliwa. Ponadto, kwasowa refluks żołądkowy, często występujący u osób z zaburzeniami trawiennymi, może powodować wewnętrzną ekspozycję zębów na negatywne skutki działania kwasów.

Objawy kwasowej erozji szkliwa

Na początkowym etapie kwasowej erozji szkliwa, objawy mogą nie być oczywiste dla pacjenta. Zazwyczaj osoba zgłasza się do stomatologa, gdy zauważy wzmożoną wrażliwość zębów na różne pokarmy i napoje. Jest to często wynikiem stopniowego osłabienia szkliwa, które chroni zęby przed czynnikami zewnętrznymi. Późniejsze stadium erozji objawia się żółtawymi przebarwieniami szkliwa oraz widoczną warstwą zębiny.

Skutki zaawansowanej erozji szkliwa

W przypadku zaawansowanych ubytków szkliwa, mogą pojawić się płaskie, gładkie plamy na różnych powierzchniach zębów, takich jak powierzchnie policzkowe, językowa strona zębów bocznych oraz podniebienne powierzchnie górnych siekaczy. Te zmiany mogą być nie tylko nieestetyczne, ale także prowadzić do zwiększonego ryzyka wystąpienia próchnicy oraz innych poważnych schorzeń jamy ustnej.

Kwasowa erozja szkliwa jest procesem, który może prowadzić do poważnych uszkodzeń zębów. Dokładne poznanie jej przyczyn i objawów jest ważnym krokiem do skutecznego leczenia i zapobiegania. Regularne kontrole stomatologiczne, odpowiednia higiena jamy ustnej oraz ograniczenie spożycia kwaśnych pokarmów i napojów mogą pomóc w ochronie zdrowia zębów przed negatywnymi skutkami erozji szkliwa.