Artykuły

Afty – czym są i jak sobie z nimi radzić?

Afty – czym są i jak sobie z nimi radzić?

Afty to bolesne zmiany zapalne, które powstają na błonie śluzowej jamy ustnej. Mogą być wynikiem urazów mechanicznych. Niestety, najczęstszy powód ich pojawienia się pozostaje trudny do określenia.

Przyczyny powstawania aft

Chociaż dokładna przyczyna pojawiania się aft nie jest znana, wskazuje się kilka potencjalnych czynników. Do najczęściej wymienianych należą:

  • Predyspozycje genetyczne – osoby, gdzie występowanie aft jestrodzinne, mogą być bardziej narażone na ich powstawanie.
  • Wady zgryzu – nieprawidłowy zgryz może powodować mikrourazy błony śluzowej jamy ustnej.
  • Choroby ogólne – niektóre choroby ogólnoustrojowe oraz autoimmunologiczne mogą zwiększać ryzyko powstawania aft.
  • Osłabienie organizmu – stres, niedobór snu, a także przeziębienia osłabiają nasz organizm. Często może to sprzyjać pojawianiu się zmian zapalnych w jamie ustnej.

Objawy aft

Afty są bolesnymi, białymi zmianami otoczonymi czerwoną obwódką. Mogą występować pojedynczo lub w grupach, a ich obecność w jamie ustnej może powodować dyskomfort, zwłaszcza podczas jedzenia i mówienia. Najczęściej pojawiają się na wewnętrznej stronie policzków, wargach, podniebieniu miękkim oraz na języku.

Jak radzić sobie z aftami?

Niestety, nie istnieje jeden skuteczny sposób na całkowite wyleczenie aft, a zmiany te często mają charakter nawracający. Istnieją jednak metody, które mogą złagodzić ból i przyspieszyć gojenie:

  • Higiena jamy ustnej – regularne mycie zębów i stosowanie płynów do płukania jamy ustnej pomaga utrzymać czystości jamy ustnej. Zmniejsza także ryzyko wystąpienia zakażeń.
  • Unikanie drażniących pokarmów – ostre, kwaśne oraz gorące potrawy mogą nasilać ból i podrażnienie.
  • Stosowanie miejscowych środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych – dostępne bez recepty żele i maści mogą przynieść ulgę w bólu i przyspieszyć proces gojenia.
  • Suplementacja witamin i minerałów – niektóre badania sugerują, że niedobory witamin z grupy B, żelaza oraz kwasu foliowego mogą przyczyniać się do powstawania aft.

Afty w jamie ustnej to częsty problem, z którym boryka się wiele osób. Chociaż nie znamy dokładnej przyczyny ich powstawania, możemy zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia poprzez odpowiednią higienę jamy ustnej, unikanie stresu oraz dbanie o zdrową dietę. W przypadku nawrotów, warto skonsultować się z dentystą, który pomoże dobrać odpowiednie metody leczenia i profilaktyki