Artykuły

Biżuteria nazębna – wpływ na zdrowie zębów

Biżuteria nazębna – wpływ na zdrowie zębów

Biżuteria nazębna lub bardziej powszechnie znane „gemsy”, to ozdoby przytwierdzane do powierzchni zębów, mające na celu dodanie estetycznego uroku uśmiechowi. Moda na biżuterię nazębną zyskała dużą popularność, zwłaszcza wśród młodszych pokoleń i celebrytów. Choć takie dodatki wydają się atrakcyjne, przed podjęciem decyzji o jej aplikacji, warto poznać jej wpływ na zdrowie zębów i dziąseł.

Rodzaje biżuterii nazębnej

Najbardziej popularne są małe kamienie szlachetne lub diamenty wklejane na powierzchnię zębów. Inne formy to metalowe lub złote nakładki na zęby, które zwykle obejmują jeden lub więcej zębów. Każda z tych metod wymaga profesjonalnej aplikacji, aby zapewnić trwałość i minimalizować ryzyko uszkodzeń.

Aplikacja

Proces aplikacji biżuterii nazębnej zazwyczaj odbywa się w gabinecie stomatologicznym. Stomatolog najpierw dokładnie czyści i osusza ząb, a następnie nakłada specjalny klej dentystyczny, który utrwala za pomocą światła UV. Choć procedura wydaje się prosta, wymaga precyzji i doświadczenia, aby uniknąć uszkodzenia szkliwa zęba.

Wpływ na zęby

Jednym z głównych zagrożeń związanych z biżuterią nazębną jest ryzyko uszkodzenia szkliwa. Kleje używane do mocowania biżuterii mogą uszkadzać zewnętrzną warstwę zębów, czyniąc je bardziej podatnymi na próchnicę. Dodatkowo, niewłaściwie zamocowana biżuteria może podrażniać dziąsła i tkanki miękkie, prowadząc do stanów zapalnych i infekcji. Dodatkowo zbyt duże ozdoby utrudniają dokładne czyszczenie zębów i sprzyjają rozwojowi płytki bakteryjnej, próchnicy oraz chorób przyzębia. Istnieje także ryzyko, że luźno przymocowana biżuteria może się odczepić i zostać połknięta, prowadząc do zadławienia.

Bezpieczeństwo i profesjonalizm

Bezpieczeństwo biżuterii nazębnej w dużej mierze zależy od jakości materiałów oraz umiejętności osoby przeprowadzającej jej montaż. Zabieg powinien być wykonywany przez stomatologa, który używa certyfikowanych materiałów. Samodzielne nakładanie biżuterii lub korzystanie z usług niewykwalifikowanych osób znacznie zwiększa ryzyko komplikacji zdrowotnych.

Przed podjęciem decyzji o aplikacji „gemsów” warto skonsultować się z lekrzem. Stomatolog oceni stan zdrowia jamy ustnej i doradzi najlepsze rozwiązanie. Regularne kontrole stomatologiczne pomogą także monitorować stan zębów i dziąseł oraz szybko reagować na ewentualne problemy.

Podsumowując, biżuteria nazębna może dodawać uśmiechowi blasku i oryginalności, ale wiąże się także z pewnym ryzykiem dla zdrowia zębów i dziąseł. Świadome podejście do tej mody, konsultacja ze stomatologiem oraz odpowiednia troska o higienę jamy ustnej pomogą cieszyć się pięknym uśmiechem bez narażania zdrowia.