Leczenie kanałowe

Leczenie kanałowe

Wielu pacjentom leczenie kanałowe kojarzy z bólem i wywołuje strach. W Esdentii korzystamy z najnowocześniejszego sprzętu i metod leczenia. Leczenie endodontyczne wykonujemy bez bólu. Naszym priorytetem jest zapewnienie pacjentom maksymalnego komfortu podczas leczenia.

Stomatologia zachowawcza i endodoncja

  • Kontrola z badaniem wewnątrzustnym od 50 zł
  • Badanie wewnątrzustne z konsultacją specjalistyczną 150 zł
  • Wypełnienia
    (Leczenie wykonują doświadczeni lekarze, stosujemy światłoutwardzalne materiały tylko najwyższej jakości)
    od 220 zł
  • Leczenie kanałowe z wykorzystaniem mikroskopu (leczenie wykonywane jest w powiększeniu pod osłoną koferdamu, przy użyciu narzędzi maszynowych oraz wypełnieniu kanałów ciekłą gutaperką):
  • Ząb jednokanałowy 800 zł
  • Ząb dwukanałowy 1000 zł
  • Ząb trzykanałowy 1200 zł
  • Dodatkowy kanał + 200 zł
  • Znieczulenie tradycyjne (Stosujemy tylko najskuteczniejsze środki znieczulające) 50 zł
  • Leczenie kanałowe wtórne:
  • Ząb jednokanałowy 1000 zł
  • Ząb dwukanałowy 1200 zł
  • Ząb trzykanałowy 1500 zł
  • Dodatkowy kanał + 300 zł

Leczenie kanałowe – kiedy reagować na ból zęba?

Odczuwasz przeszywający, pulsujący ból zęba, który pojawia się bez żadnej przyczyny i po jakimś czasie samoistnie znika? Nie lekceważ go, ponieważ może to być oznaka pojawienia się próchnicy lub zmian chorobowych miazgi zębowej na skutek nieleczonej próchnicy. W przypadku obumarcia zęba staje się on źródłem infekcji sąsiednich tkanek, a to prowadzi do powstawania ropni, przetok i utraty zęba w bolesny sposób. Nie pozwól na to, by jedynym wyjściem było usunięcie zęba – działaj od razu!

Leczeniem chorób miazgi zębowej zajmuje się dział endodoncji, a zabiegi przeprowadzane przez specjalistów są wykonywane pod znieczuleniem i z ogromną precyzją dzięki wysokiej jakości mikroskopom zapewniającym doskonały dostęp do każdego kanału korzeniowego. Zmiany miazgi pojawiają się w przypadkach zaniedbania jamy ustnej, w której rozwija się próchnica pierwotna lub wtórna, a także po uszkodzeniu mechanicznym zęba. Sama miazga to unerwiona tkanka łączna wypełniająca jamę każdego zęba, a naruszenie może przejawiać się bólem podczas spożywania gorących czy słodkich posiłków, podczas nagryzania, płukania, zmian pozycji ze stojącej na leżącą. W poważnych przypadkach towarzyszą temu migreny, promieniujący ból głowy i gorączka. Jednakże bywają przypadki, kiedy ząb obumiera bez ostrych objawów bólowych, a jedynie estetyczne. Obumarły ząb staje się ciemniejszy od reszty i niewrażliwy na czynniki zewnętrzne, a z czasem matowieje, staje się kruchy, a w pobliskich tkankach może pojawić się zapalenie i krwawienie dziąseł.

Endodoncja jest działem stomatologii zachowawczej i specjalizuje się w rozpoznawaniu chorób miazgi zęba oraz w leczeniu chorób tkanek okołowierzchołkowych. Choroby miazgi leczone są najczęściej kanałowo. Polega to na usunięciu miazgi objętej chorobą i wypełnienie kanałów korzeniowych materiałem neutralnym dla organizmu, który pozwala na dalsze swobodne funkcjonowanie.

Jak wygląda zabieg leczenia kanałowego w Centrum Stomatologii Kompleksowej Esdentia w Lublinie ?

Gdy zgłasza się do nas pacjent z bólem, przeprowadzamy kontrolę stanu uzębienia i wykonujemy zdjęcie RTG, na podstawie którego można zakwalifikować pacjenta do leczenia kanałowego. Leczenie kanałowe ma za zadanie usunięcie miazgi zębowej z kanałów korzeniowych, oczyszczenie ich oraz zabezpieczenie przed ewentualnym rozwojem bakterii beztlenowych, dla których jama ustna jest świetnym miejscem pożywki. Leczenie zaczynamy od wyizolowania chorego zęba przy pomocy kofedramu, by w czasie zabiegu nie przedostawały się tam niepożądane substancje jak ślina, bakterie i inne płyny. W centrum stomatologicznym Esdentia w Lublinie leczenie kanałowe odbywa się w znieczuleniu miejscowym, więc jest całkowicie bezbolesne.

Następnie przechodzimy do usunięcia próchnicy i do oczyszczania jamy zęba z zainfekowanej miazgi. Wykorzystujemy do tego maszynowe narzędzia rotacyjne, które są przystosowane do pracy w tego typu szczelinach. Dokładne powiększenie mikroskopowe podczas zabiegu pozwala na precyzyjne oczyszczenie każdego fragmentu kanału i zapobiec dalszemu rozwojowi próchnicy oraz bakterii. Dodatkowo oczyszczamy kanały, płucząc je i dezynfekując przed wypełnieniem, a do kanałów aplikujemy substancję leczniczą.

Po wydobyciu zmienionej chorobą miazgi i przygotowaniu kanałów zabezpieczamy je ciekłą gutaperką, która jest żywicą pochodzenia naturalnego bardzo dobrze tolerowana przez organizm. Gutaperkę obecnie najczęściej stosuje się do wypełniania kanałów korzeniowych zębów, ponieważ jest termoplastyczna, biozgodna i dobrze odznacza się na zdjęciu RTG, dzięki czemu stomatolog może skontrolować skuteczność zabiegu. Ponadto nie powoduje przebarwień i nie reaguje z płynami wydzielanymi przez organizm człowieka.

Ząb jest odbudowywany w sposób tradycyjny wypełnieniem kompozytowym lub w przypadku większego zniszczenia – proponujemy wykonanie korony porcelanowej, która ma za zadanie imitować stary ząb i chronić pozostałą część przed środowiskiem zewnętrznym. Leczenie endodontyczne trwa zwykle dwie lub trzy wizyty, ale dopiero po otwarciu kanału jesteśmy w stanie stwierdzić, ile ono potrwa. Zależnie od reakcji organizmu leczony ząb może stać się na jakiś czas bardziej wrażliwy, ale taki stan powinien minąć w przeciągu 7-14 dni.

Po leczeniu kanałowym zalecane są wizyty kontrolne co pół roku, podczas których stomatolog sprawdza stan leczonego zęba i okolicznych tkanek. Wyleczone i odbudowane zęby wyglądają naturalnie, a odpowiednio pielęgnowane będą Ci służyły przez wiele lat.